Meble tapicerowane są ozdobą salonów w naszych domach i mieszkaniach. Codzienne użytkowanie  kanap, foteli i krzeseł powoduj jednak, że na ich powierzchni gromadzi się kurz i brud. By meble zachowały swój urok i służyły nam przed długie lata, ważne jest regularne czyszczenie tapicerki. W jaki sposób skutecznie i bezpiecznie usuwać zabrudzenia z ulubionych mebli?

Tapicerka bawełniana

Meble z tapicerką bawełnianą należy najpierw odkurzyć, a następnie nałożyć na jej powierzchnię odpowiedni środek czyszczący. Najlepiej sprawdzi się do tego preparat w formie pianki lub proszku, który po godzinie trzeba zebrać za pomocą delikatnej, wilgotnej ścierki. Uważajmy, by podczas czyszczenia nie zamoczyć gąbki lub innego wypełnienia mebla.

Tapicerka welurowa

W przypadku tapicerki wykonanej z weluru czyszczenie przebiega podobnie jak w przypadku bawełny. Po odkurzeniu mebla, nakładamy specjalny preparat przeznaczony do tapicerki welurowej, a następnie czekamy – tym razem dłużej, bo około 3-5 godzin. Następnie czyścimy mebel do momentu, aż ścierka przestanie się brudzić.

Tapicerka aksamitna

Tapicerkę z aksamitu czyścimy zgodnie z kierunkiem ułożenia włosia. Świetnym sposobem na usunięcie zabrudzeń jest roztwór z litra zimnej wody i 2 łyżek amoniaku. Delikatnie wcieramy go w materiał i pozostawiamy na godzinę. Po upływie czasu miękką szczotką należy wyczesać włosie mebla.

Tapicerka skórzana

Przede wszystkim – do czyszczenia tapicerki ze skóry nie można używać mydła, które jest może uszkodzić stan materiału. Lepiej wykorzystać roztwór letniej wody z płynem do mycia naczyń lub specjalnym środkiem do pielęgnacji skóry. Mieszanką nanosimy na mebel okrężnymi ruchami, a następnie przecieramy miękkim ręcznikiem.

Boisz się, że uszkodzisz tapicerowany mebel podczas czyszczenia? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Zleć czyszczenie tapicerki firmie sprzątającej świadczącej usługi czyszczenia i prania dywanów.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *