Praktyczne i estetyczne dywany zdobią wnętrza w naszych domach i mieszkaniach. Codzienne użytkowanie przestrzeni sprawia, że na powierzchni dywanów zbiera się kurz i brud. Wystarczy też chwila nieuwagi, by na ulubionym dywanie pojawiła się plama z wina, tłuszczu czy wosku, której usunięcie bywa nie lada wyzwaniem. Po jakie preparaty sięgać, by skutecznie wywabić typowe zabrudzenia i bardziej odporne plamy? Podpowiadamy!

Regularne sprzątanie

Aby utrzymać dywan w nienagannej czystości, pamiętaj o jego regularnym sprzątaniu. Co 2-3 dni odkurzaj lub wytrzepuj dywan, zwłaszcza, jeśli bawią się na nim dzieci lub zwierzęta. W ten sposób usuniesz z niego typowe zabrudzenia, gromadzące się podczas codziennego użytkowania.

Czyszczenie domowymi metodami

Sposób czyszczenia dywanu dobieraj zawsze do materiału, z którego został wykonany. Do czyszczenia dywanów wełnianych idealnie sprawdzi się soda oczyszczona, wysypana na dywan i odkurzona po 15 minutach. Plamy z dywanów syntetycznych możesz pozbyć się dzięki papce z trocin i octu. Rozprowadź ją na powierzchni dywanu, pozostaw do wyschnięcia, a następnie zbierz szczotką i odkurz. Chodniki futrzane posyp z kolei talkiem kosmetycznym, który po kilku godzinach należy wyszczotkować i wytrzepać z dywanu.

Sposoby na uporczywe plamy

Przede wszystkim działaj natychmiast, zanim substancja wniknie głębiej we włókna dywanu. Im szybciej zaczniesz usuwać plamę, tym większa szansa na powodzenie całej akcji i uratowanie dywanu przed wyrzuceniem na śmietnik. Plamy z płynów – wina, kawy czy herbaty spryskaj wodą mineralną, a następnie przetrzyj delikatnie za pomocą gąbeczki. Uważaj, by nie rozetrzeć zabrudzenia po powierzchni dywanu. Plamę z wosku usuniesz kładąc na dywanie warstwę papierowych ręczników i przeprasowanie ich żelazkiem, które sprawi, że ręczniki wchłoną zabrudzenie. Do przyklejonej do dywanu gumy do życia przyłóż kostki lodu, dzięki którym guma stwardnieje i łatwo odejdzie od włókien.

Profesjonalne środki czyszczące

Gdy domowe sposoby zawiodą, sięgnij po profesjonalne środki czyszczące z rozpuszczalnikiem w postaci proszku, płynu lub piany. Przy zakupie wybieraj preparaty do konkretnego rodzaju dywanu – ich delikatna, specjalnie opracowana formuła nie spowoduje uszkodzenia włókien. Chemia do dywanów nie tylko usunie plamy, ale i odświeży kolory oraz zapewni przyjemny zapach w pomieszczeniu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *