Dach chroni konstrukcję budynku oraz jego mieszkańców przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Trwała ekspozycja na promienie UV, opady deszczu śniegu oraz wiatr powoduje, że z czasem na powierzchni dachu pojawiają się zabrudzenia. Umiejętne ich usunięcie – bezpieczne zarówno dla połaci, jak i osoby wykonującej prace, jest kluczowe, by dach spełniał swoje funkcje, a my mogliśmy spać spokojnie.

Mycie pokrycia dachowego

Większość zabrudzeń z dachówek lub blachy zmywa deszcz. Jeśli jednak brud utrzymuje się na powierzchni pokrycia, warto potraktować go odpowiednimi środkami czyszczącymi. Zdaniem specjalistów, najlepiej myć dach raz do roku – w okresie jesiennym. Odpowiednie przygotowanie dachu pozwoli nam uniknąć kosztownych niespodzianek w okresie zimowym, w którym dach poddawany jest szczególnym obciążeniom.

Czym bezpiecznie czyścić dach?

Pamiętaj, by do czyszczenia dachu nie używać agresywnych preparatów chemicznych, które nie służą do pielęgnacji dachu. Ich zastosowanie może spowodować uszkodzenie lub odbarwienie powłoki dachówki bądź blachy. W takim wypadku dach straci swoje walory estetyczne, a my możemy dodatkowo utracić gwarancję producenta. Większość zabrudzeń na dachu z powodzeniem usunie woda.

Jak odpowiednio myć dach?

Połacie dachu najlepiej spłukać przy użyciu myjki ciśnieniowej. Jeśli jej nie posiadamy, dobrze sprawdzi się też szczotka o miękkim włosiu zamoczona wcześniej w detergencie do czyszczenia powierzchni dachowych. Przed jego użyciem warto sprawdzić działanie środka na małym fragmencie dachu. W myciu dachu najważniejsza jest odpowiednia technika – pamiętajmy, by dach spłukiwać wodą od kalenic w dół i na boki. Dzięki temu woda nie będzie ściekać pod pokrycie, co mogłoby doprowadzić do zawilgocenia ocieplenia.

Czyszczenie rynien

Przy okazji sezonowego mycia dachu, wyczyśćmy też rynny. Na co dzień zbierają się w nich liście, gałęzie i inne odpady, które zapychają rynny i rury spustowe, co utrudnia odprowadzanie wody odpadowej z dachu. Zimą skutkiem tego mogą być zatory lodowe, które powodują pękanie orynnowania. By tego uniknąć, usuńmy wszystkie zanieczyszczenia podczas mycia dachu.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *