Wydawać by się mogło, że czyszczenie tapicerki, a dokładniej starych i zdezelowanych mebli wymaga nie lada zabiegów, jednak okazuje się, że doprowadzenie do ładu zabrudzonych lub podniszczonych ze starości przedmiotów jest możliwe i nie należy wcale do najtrudniejszych. Poszukując więc najlepszego rozwiązania w celu wyczyszczenia tapicerki zabytkowych krzeseł, kanapy czy też taboretów, warto skorzystać z kilku nieskomplikowanych porad.

Czyszczenie tapicerki bawełnianej

Jeśli mamy do czynienia z tapicerką meblową bawełnianą, jej czyszczenie wymaga zakupu i zastosowania odpowiedniej pianki, przeznaczonej do tego celu. Przed rozprowadzeniem produktu, warto jednak w pierwszej kolejności upewnić się, czy materiał odpowiednio na nią reaguje. Dobrze więc przed właściwym sprzątaniem wykonać próbę na mniejszym fragmencie tkaniny danego mebla. Nakładając preparat do czyszczenia tapicerek, musimy mieć na uwadze, aby nie zamoczyć wypełnienia mebla, a jeśli to się stanie, należy sięgnąć po suszarkę do włosów i wysuszyć miejsce potraktowane specyfikiem.

Pranie tapicerki z aksamitu lub weluru

W przypadku aksamitnej tapicerki meblowej warto skorzystać z rady, wedle której należy czyścić ją zgodnie z kierunkiem ułożenia włosa litrem roztworu zimnej wody i dwóch łyżek amoniaku. Taką mieszankę trzeba następnie zostawić na godzinę, a po upływie tego czasu potraktować miękką szczoteczką. Welurowe tapicerki wymagają natomiast zastosowania specjalnych preparatów do pozostawienia na kilkadziesiąt lub kilkaset minut, przeznaczonych do tego rodzaju tkanin.

Sprzątanie mebli tapicerowanych

Pielęgnacja mebli skórzanych odbywa się przy użyciu specjalnych środków do skór meblowych. Pierwszym krokiem do wyczyszczenia tego rodzaju powierzchni powinno być pozbycie się warstwy tłuszczu, jednak nie można posłużyć się mydłem ani innym specyfikiem wysoko alkalicznym. Aby wyczyścić tapicerkę skórzaną, warto użyć roztworu letniej wody z płynem do mycia naczyń lub też preparatu do skór. Cały materiał powinno czyścić się partiami, wykonując okrężne ruchy przy udziale ściereczki, począwszy od siedziska.

Leave a reply

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *